Southeastern graduates more than 1,100; first doctoral degrees conferred
Contact: Christina Chapple
5/17/09
Click on thumbnail for high resolution photo
(5) (6) (7)
Captions ...
(1) PRESIDENT'S MEDAL WINNERS -- Southeastern Louisiana University awarded its
highest academic honor, the President’s Medal for Academic Excellence, to 10 students with the highest cumulative grade point average in the university’s five colleges and Division of General Studies. From left, front, are general students major Jeanne Louise Villere of Slidell, early childhood education major Allie L. Sturino of Marrero; elementary education major Courtney Bright Dupont of Ponchatoula, psychology major Hannah Esther Locke of Slidell, communication sciences and disorders major Shannon Alyssa Wheeler of Walker; back, Congressman Steve Scalise, the commencement keynote speaker; President John L. Crain, biology major Meggie Elizabeth Doucet of Raceland, finance major Tiffany M. Mizell of Livingston, English major Mechelle A. Rouchon of Clinton, marketing major Melissa Karen Morse of Robert, political science major Elizabeth Gravois of Vacherie, and Andre Coudrain, member of the University of Louisiana System Board of Supervisors.
(2) FIRST DOCTORAL GRADUATES -- Southeastern Louisiana University awarded its first doctoral degrees in educational leadership Saturday to, from left, front, are Sharon Southall of Denham Springs, Linda Saucier of Pine Grove and Christel O'Quin of Clinton. Congratulating the new graduates are, back, President John L. Crain; Diane Allen, dean of the College of Education and Human Development; education professors and the candidates' dissertation chairs Ken Lane and Michael D. Richardson; and Randy Moffett, president of the University of Louisiana System.
(3) HAPPY GRADUATE -- General studies major Brittany Redmond of Baton Rouge strikes a pose as she happily waves to family and friends during the processional at
Southeastern Louisiana University's graduation ceremony Saturday.
(4) NATIONAL ANTHEM -- Music major Jane Frances Rownd of Hammond sings the National Anthem at Southeastern Louisiana University's graduation ceremony Saturday. She was one of 1,100 graduates receiving their degrees.
(5) ENCOURAGING GRADUATES -- U.S. Congressman Steve Scalise encouraged the members of the Southeastern Louisiana University spring graduating class to remain in
Louisiana and to learn from the challenges of Hurricane Katrina during his commencement address Saturday. Looking on are State Rep. John Schroder and Southeastern President John L. Crain.
(6) WAVING TO FAMILY AND FRIENDS -- Maurice Prevost of New Orleans was among the 1,100 graduates receiving their degrees at the University Center on Saturday.
(7) THUMBS UP -- Stephanie Joffrion, a psychology major from Pride, gives a thumbs up to her accomplishment of earning her degree.
HAMMOND – At its spring commencement exercises Saturday (May 16), Southeastern Louisiana University conferred degrees on more than 1,100 graduates, including the first three recipients of its doctoral degree in educational leadership.
U.S. Congressman Steve Scalise, representative of Louisiana’s First Congressional District, addressed the graduates at the 10 a.m. ceremony.
Christel O’Quin of Clinton, Linda Saucier of Pine Grove, and Sharon Southall of Denham Springs received a doctorate in educational leadership (EdD) as the initial graduates of the university’s first doctoral level program offered through the College of Education and Human Development.
The university awarded its highest academic honor, the President’s Medal for Academic Excellence, to 10 students with the highest cumulative grade point average in the university’s five colleges and Division of General Studies.
Medal recipients were:
▪ College of Arts, Humanities and Social Sciences – political science major Katie Elizabeth Gravois of Vacherie, 4.0 grade point average (gpa); psychology major Hannah Esther Locke of Slidell, 4.0 gpa; and English major Mechelle A. Rouchon of Clinton, 4.0 gpa.
▪ College of Business – finance major Tiffany M. Mizell of Livingston, 4.0 gpa, and marketing major Melissa Karen Morse of Robert, 4.0 gpa.
▪ College of Education and Human Development – elementary education major Courtney Bright Dupont of Ponchatoula, 4.0 gpa, and early childhood education major Allie L. Sturino of Marrero, 4.0 gpa.
▪ College of Nursing and Health Sciences – communication science and disorders major Shannon Alyssa Wheeler of Walker, 4.0 gpa
▪ Division of General Studies – general studies major Jeanne Louise Villere of Slidell, 3.975 gpa.
▪ College of Science and Technology – biology major Meggie Elizabeth Doucet of Raceland, 3.953 gpa.
Students receiving associate, bachelor’s and master’s and doctoral degrees were:
ALLEN PARISH
Bachelor’s Degrees
Oakdale -- Zealon D. Solomon, Political Science;
ASCENSION PARISH
Master’s Degrees
Gonzales -- Tiffany W. Ory, Business Administration;
Prairieville -- Stephanie M. Cook, Nursing; Lisa L. Kitto, Nursing; Amanda B. Rodeillat, Teacher Education-Grade 1-6/Special Education; Mallory M. Rouyea, Business Administration; Courtney P. Schmidt, Communication Sciences and Disorders;
St. Amant -- Jeanene T. Robb, Nursing; Donna R. Severin, Teacher Education-Grade 1-6/Special Education;
Sorrento -- Paula J. Lanoux, MAT Secondary Education;
Bachelor’s Degrees
Darrow -- Bris J. Duplessis, Management;
Donaldsonville -- Elgin L. Garnette, Industrial Technology; Philip J. Schexnayder, History;
Geismar -- Sarah E. Delatte, Accounting;
Gonzales -- Kristy M. Babin, Marketing; Megan E. Bailey, Management; Kelly R. Bergeron, General Studies; Jennifer A. Braud, Accounting; Amy A. Cox, Business Administration; Lacy M. Jenkins, Psychology; Devon P. Lambert, Accounting; Holly R. Moran, Kinesiology; Kacey G. Myers, Management; Matthew L. Robert, General Studies; Shay L. Saltzman, Social Work;
Prairieville -- Richard C. Bellard, Management; Kaci L. Braud, Marketing; Tori B. Braud, Social Studies Education; Kristin M. Butromovich, Horticulture; Anya L. Decoteau, Athletic Training; Tiffany S. Ealy, Accounting; Danielle R. Guidry, Nursing; Joshua A. Harris, Horticulture; Malorie M. Hayes, Biological Sciences; Kayla M. Himel, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Ashleigh R. Labit, Accounting; Jared M. Rickels, Finance; Tiffany N. Rogers, Marketing; Ashley R. Shepherd, Social Work; Jennifer M. Sing, Nursing; Jesse M. Wingate, Criminal Justice;
St. Amant -- Cody J. Babin, Finance; Brett M. Blank, General Studies; Deanna R. Bourgeois, General Studies; Kerry L. Ezell, General Studies; Chelsea N. Falcon, General Studies; Jennifer L. Moore, Business Administration; Kade M. Parent, General Studies;
Associate Degrees
Gonzales -- Tammara R. Williams, Office Administration;
CADDO PARISH
Bachelor’s Degrees
Shreveport -- Alexander R. Michaels, Music Education;
EAST BATON ROUGE PARISH
Master’s Degrees
Baton Rouge -- Samantha L. Adams, Communication Sciences and Disorders; Nora G. Alexander, Teacher Education-Grade 1-6/Special Education; Bryan E. Bagdol, MAT Secondary Education; Peter D. Bailey, Executive MBA; Leslie C. Bladen, MAT Secondary Education; Betty M. Brignac, Curriculum and Instruction; Mireya E. Brocatto-Keck, Counselor Education; Natalie F. Brown, Nursing; Ronald L. Cassano, Nursing; Jessica L. Exkano, English; Tonya Folse-Wells, Teacher Education-Grade 1-6/Special Education; Sheri L. Gibson, History; Darren P. Gremillion , Health and Kinesiology; Tessa F. Harrington, Communication Sciences and Disorders; Tammara D. Jefferson, Health and Kinesiology; Kelli A. Leidenheimer, Counselor Education; Monique Marmol Zubizarreta, Communication Sciences and Disorders; Amy A. Mathews, Executive MBA; Molly A. Menke, Counselor Education; Divina T. Miranda, MAT Secondary Education; Ryan N. Mumphrey, Executive MBA; Richard D. Nutt, Applied Sociology; Melanie Sandahl, Special Education; Ann E. Scarle, Business Administration; Lindsey N. Shehane, Health and Kinesiology; Peter J. Sullivan, Executive MBA; William J. Wilson, Applied Sociology;
Greenwell Springs -- Samantha B. Ardoin, Communication Sciences and Disorders; Christopher D. Tarver, Psychology;
Bachelor’s Degrees
Baker -- Joseph C. Daniels IV, Management; Vivia Y. Dimmer, Accounting; Laura M. Long, General Studies; Daniel W. Rice, Occupational Health, Safety, and Environment;
Baton Rouge -- Devon Achee, Marketing; Daniel A. Andermann, Management; Mallory K. Arbour, General Studies; Celeste N. Balint, Nursing; Anthony E. Bates, Accounting; Evin M. Beck, Business Administration; Britney J. Bergeron-Jones, Marketing; Brett A. Blanchard, Art; Amanda C. Boudet, Marketing; Kimberly S. Boudreaux, Criminal Justice; Karen A. Boyd, Social Work; Benjamin F. Bradburn, Management; Holly C. Brian, Marketing; Natalie Y. Brian, Marketing; Jillian H. Briggs, General Studies; Felicia M. Broussard, Nursing; LáTonya R. Brown, Health Education and Promotion; Ben P. Butitta, Kinesiology; Christopher G. Buuck, Management; Erica J. Byrd, General Studies;
Also, Monica R. Callihan, General Studies; Nicole G. Carter, Business Administration; Kadilyn E. Casey, Elementary Education Grades 1-5; Ashley A. Chapman, Business Administration; Christopher R. Coffey, Business Administration; Victoria D. Coleman, Management; Victoria M. Coleman, Social Work; John A. Collier, Business Administration; Walter A. Combee III, General Studies; Marlene O. Comeaux, Management; Hailie K. Cook, Nursing; Whitney A. Craig, Social Work; Katherine M. Denicola, Art; Emily B. Didier, Communication Sciences and Disorders; Jennifer E. Donaldson, General Studies; Andrew P. Duczer, Accounting; Kylie L. Duet, Accounting;
Also, Pamela E. Farnsworth, Communication; Emilie K. Fiandt, Nursing; Jessica H. Gaspard, Art; Mathew T. Grady, Finance; Alicia M. Hanley, Liberal Arts Studies; Clay M. Harris, Business Administration; Alexis C. Hebert, Nursing; Jessica N. Heroman, Marketing; Tyler A. Hodges, Industrial Technology; Amy M. Holtkamp, Nursing; Kelly F. Jarrell, Business Administration; Eric R. Johns, Music; Brian J. Jones, Management; Lastacia D. Jones, Marketing; Jordan P. Kaiser, Communication; Keith M. Kluger, Occupational Health, Safety, and Environment; Michael W. Kyles Jr., Social Studies Education; Dewayne E. Lewis, General Studies;
Also, Andrew S. Mack, Communication; Nicholas I. Madere, General Studies; Christopher J. Manning, Business Administration; Jared E. Masey, Marketing; Michael J. Meliet, Marketing; Christopher J. Mestayer, Accounting; Jonathan N. Miller, Finance; Ramsey E. Morein, Sociology; David S. Morgan, Management; Mallory D. Morgan, Family and Consumer Sciences; Eric T. Murphy, Management; Jessica A. Nee, Kinesiology; Brittany L. O'Banion, Biological Sciences; Virginia A. Overall, Management; Erica L. Passons, General Studies; Marshall H. Peak, General Studies; Matthew J. Pham, Business Administration; Sophia Pham, Spanish; Laquida M. Phill, Management; Jessica L. Poret, Finance; Kevin M. Prejean, Criminal Justice; Dane B. Prescott, Management;
Also, Miriam S. Ross, Communication; Amber K. Roth, General Studies; Rebecca L. Saik, Family and Consumer Sciences; Tiffany R. Savage, Biological Sciences; Mary E. Scimeca, Management; Natalie J. Shelton, Sociology; Joli E. Shepard, Biological Sciences; Stephanie C. Sims, Early/Childhood Education Grades PK-3; Josh M. Slaven, Nursing; Lindsey K. Smith, Early/Childhood Education Grades PK-3; Precious F. Stewart, Business Administration; Bradley P. Swinney, Nursing; Chaucer M. Tademy, Communication; Ebony S. Tansiel, Sociology; Austin O. Towles, Computer Science; Amy C. Vandiver, Sociology; Kim Ngan T. Vien, Biological Sciences; Bryan B. Villa, Communication; Michelle A. Vincent, Management; Sarah F. Waits, Biological Sciences; Monica M. Ward, Political Science; Katrina E. Washington, Accounting; Megan N. Wesson, Accounting;
Greenwell Springs -- John Badeaux Jr., Nursing; Katalynn C. Badeaux, Nursing; Brooke S. Bridges, Middle School Education Grades 4-8; Steven L. Bridges, Music; Lyndsey B. Browning, Nursing; Angela M. Cifreo, Nursing; Meghan H. Kepper, Finance; Andrew R. Kuhlman, Business Administration; Emily J. McMillan, Kinesiology; Kristen E. Pokorney, Social Work; Jordyn M. Pruett, Marketing; Meghann Ringo, General Studies; Claire E. Tinkler, Accounting; Amy N. Vranic, Psychology;
Pride -- Stephanie L. Joffrion, Psychology; Erin J. Kaiser, Management; Kristin K. Rogillio, Nursing; Heather N. Schlatre, History;
Zachary -- Aimee F. Davis, Elementary Education Grades 1-5; Kelly M. Groht, Nursing; Cherish N. Kippers, Sociology; Jeremy A. Kirkwood, Finance; Christopher Jay Lucas, General Studies; Lindsey M. McKey, Art; Richard G. Singleton, Criminal Justice;
EAST FELICIANA PARISH
Doctoral Degrees
Clinton -- Christel R. O'Quin, Educational Leadership
Bachelor’s Degrees
Clinton -- Emily B. Chaney, Nursing; Mechelle A. Rouchon, English;
Ethel -- Shenika Davis, Business Administration; Dixie L. Meador, Nursing;
Jackson -- Carmen N. Elam, Management;
Slaughter -- Bobby L. Spurlock Jr., Kinesiology;
Associate Degrees
Clinton -- Hilliary M. Sumrall, General Studies;
Ethel -- Matthew G. Dickey, Industrial Technology;
IBERVILLE PARISH
Bachelor’s Degrees
Plaquemine -- Garrilind D. Alexander, Business Administration;
JEFFERSON PARISH
Master’s Degrees
Metairie -- Victoria L. Brandt, Nursing; Muhammed Gecit, Integrated Science and Technology; Martha F. Herty, Curriculum and Instruction; Julie M. Rexford, MAT Secondary Education; Jena O. Schexnayder, Communication Sciences and Disorders;
Bachelor’s Degrees
Gretna -- Jacob M. Boe, Industrial Technology; James M. Matthews, Management; Jennifer M. Matthews, Accounting; Krishna J. Muhammad, Business Administration; Matthew W. Thorne, Finance; Rosendo J. Vallejos, Industrial Technology;
Harvey -- Norie S. Anderson, Communication; Timothy A. Bachot, Criminal Justice; Megan K. Buck, Management
Kenner -- Kimberly Arriola, Communication Sciences and Disorders; Robert J. Camp Jr., Mathematics; Brianne N. Cooley, Psychology; Sarah K. Hinrichs, Marketing; Emily M. Hodgson, Business Administration; Jennifer E. Hodgson, Music Education; Stacy A. Kest, Art; Justin R. Mahe, Accounting; Ashleigh E. Meaux, Sociology; Robert Root Jr., Management; Jennifer Saia, General Studies; Breland D. Williams, Kinesiology; Frank E. Wrangofski, Biological Sciences;
Marrero -- Justin M. Armand, Management; Brian C. Burkett, Management; Latoya R. Harvey, Biological Sciences; Michelle A. Kay, Nursing; Kevin A. Lew, Industrial Technology;
Metairie -- Samuel S. Baham, Accounting; Jennifer M. Crow, Nursing; Melissa M. Johnson, Nursing; Kyle J. Maurer, Marketing; Laila E. Mowla, English; Heather E. O'Dowd, Business Administration; Lindsey A. Rall, Communication; Jose R. Torres, General Studies; Clinton J. Verbeek, Accounting; Johnathon S. Whalen, Athletic Training; Katherine A. Zirkenbach, Art;
Westwego – Kintrell Smith, Management;
Associate Degrees
Metairie -- Jose A. San Roman, General Studies;
JEFFERSON DAVIS PARISH
Bachelor’s Degrees
Welsh -- Laurie E. Davis, Nursing;
LAFAYETTE PARISH
Bachelor’s Degrees
Scott -- Emily Page, General Studies;
LAFOURCHE PARISH
Master’s Degrees
Thibodaux -- Anne B. Colwart, Nursing; Tracy A. Dobson, Communication Sciences and Disorders;
Bachelor’s Degrees
Raceland -- Meggie E. Doucet, Biological Sciences; Lauren A. Eserman, Biological Sciences;
Thibodaux -- Douglas W. Caldwell, Management;
LIVINGSTON PARISH
Doctoral Degree
Denham Springs -- Sharon D. Southall, Educational Leadership
Master’s Degrees
Denham Springs -- Jason J. Cline, Executive MBA; Kandy K. Pope, Counselor Education; Joshua B. Rushing, Business Administration; Eric J. Seneca, Educational Technology Leadership; Livingston -- Allen K. Matherne Jr., Business Administration; Lee Ann W. Ray, Elementary Education; William Stewart, History; Mary M. Waller, Counselor Education;
Maurepas -- Kimberly T. Cornett, Communication Sciences and Disorders; Jamie P. Pruitt, Teacher Education-Grade 1-6/Special Education;
Springfield -- Gloria G. Elliott, Elementary Education;
Walker -- Steven O. Smith, Business Administration;
Bachelor’s Degrees
Albany -- Lillie J. Bankston, English; Shannon L. Craig, General Studies; Meghan R. Daigrepont, Social Work; Taylor W. Gill, Psychology; LaToya R. Showers, Business Administration; Jenni M. Starkey, Cultural Resource Management; Sara G. Walber, General Studies;
Denham Springs -- Ashley A. Abrahams, Biological Sciences; Jacob E. Allen, Business Administration; Michelle M. Badeaux, Liberal Arts Studies; Branden P. Bennett, Occupational Health, Safety, and Environment; Jessica A. Braud, Communication; Megan Bryant, General Studies; Casey R. Cambre, Communication Sciences and Disorders; John R. Cavalier, Political Science; Aimee M. Chemin, Nursing; Joshua R. Courtney, Communication; Christopher L. Cutrer, Kinesiology; Jordan L. D'Arensbourg, General Studies; Linda K. Darr, Marketing; Jessica F. DeWitt, Elementary Education Grades 1-5; Evelyn C. Deich, General Studies; Andrea M. Deno, Business Administration; Madeline M. Devenney, Political Science; Lucien J. Dornier, Marketing; Jeremy G. Dyess, Accounting;
Also, Sarah M. Easterly, Sociology; Monica L. Friedman, General Studies; Kristen R. Goodwin, Family and Consumer Sciences; Amanda L. Grantier, Nursing; Danielle E. Gremillion, Management; Donna R. Hebert, Social Work; Erica A. Hernandez, Sociology; Jeremy J. Johnson, Management; Brooke J. Landry, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Kristie N. Lejeune, General Studies; Whitney M. Lewis, Elementary Education Grades 1-5; Brittany B. Long, Nursing; Renee N.Lovett, General Studies; Jesse W. Magee, Management; Shasta N. Martinez, Nursing; Laurie C. McKee Staton, Family and Consumer Sciences; William T. Miley, Management; Kermesha R. Mitchell, Communication; Jennifer Mulhearn, Marketing;
Also, Jeffrey C. Needham II, Management; Jordan C. Penton, History; Melaina R. Pirie, Athletic Training; Michael R. Pulizzano, General Studies; Heather A. Pyle, Liberal Arts Studies; Brittany W. Redmond, General Studies;; Rebecca L. Rogillio, Early/Childhood Education Grades PK-3; Kayla A. Schlatre, General Studies; Elizabeth Sermons, Art Education K-12; Brittany Stewart, Business Administration; Robert K. Stroud, Industrial Technology; William R. Sweet, Business Administration; Brandi P. Tryon, General Studies; Rhonda L. Walker, Accounting; Carrie M. Wallace, Early/Childhood Education Grades PK-3; Jennifer K. Ward, Biological Sciences; Joshua W. Wax, General Studies; Blane A. Westmoreland, Social Studies Education; Melissa W. Willard, General Studies; Savannah C. Young, General Studies;
French Settlement -- Jordan J. Borskey, Industrial Technology; Cheryl T. Bosch, Elementary Education Grades 1-5; Jennifer L. Duplessis, Management; Lindsey M. Rogers, Elementary Education Grades 1-5;
Holden -- Douglas C. Bennett Jr., Management; Danielle N. Dean, General Studies; Kevin J. Young, Social Studies Education;
Livingston -- Aaron D. Albin, Management; Joseph E. Carpenter, Nursing; Vincent P. Donagriche, Communication; Jessica A. Ewell, Psychology; Christopher D. Henderson, Accounting; Hannah L. Hutchinson, Accounting; Kelly A. Jacobson, Kinesiology; Jennifer M. Jenkins, General Studies; Brady A. Labello, Computer Science; Ashlyn E. McMorris, General Studies; Sarah M. McMorris, Elementary Education Grades 1-5; Tiffany M. Mizell, Finance; Cristina Richard, Nursing; Brittany L. Salassi, Management; Kristen M. Stanley, General Studies; Sara F. Thompson, General Studies;
Maurepas -- Brandon M. Bell, Finance; Meagan E. Delatte, Business Administration; Derek J. Wilkinson, Management;
Springfield -- Bridget N. Arceneaux, Early/Childhood Education Grades PK-3; Kirkland D. Dayberry, Business Administration; Kara L. Honaker, Elementary Education Grades 1-5; Ashley M. Kinchen, Kinesiology; April K. McIntyre, Nursing; Gina M. Mixon, Nursing; Traci C. Porter, General Studies; Jessica V. Puissegur, Elementary Education Grades 1-5; Samantha J. Threeton, Accounting;
Walker -- Brittney A. Albin, General Studies; Heather R. Autrey, Psychology; Sarah A. Bailey, Accounting; Lindsey B. Bihm, Psychology; Kelsey L. Bourgeois, Social Work; Kristy A. Carlin, Management; Jayme C. Comeaux, Finance; Leslie L. Covington, General Studies; Marlena M. Creel, General Studies; Gary L. Devall, Accounting; Travis D. Edens, Communication; Deborah B. Hidalgo, Elementary Education Grades 1-5; Amanda M. Hunt, General Studies; Amy J. Kennedy, Elementary Education Grades 1-5; Tashona Lee, General Studies;
Also, Mikel T. Miller, Nursing; Heidi R. Roundtree, Elementary Education Grades 1-5; Monica T. Roy, General Studies; Glennis A. Sibley, Accounting; Jessica S. Taylor, General Studies; Dana C. Thames, Elementary Education Grades 1-5; Joshua G. Tunnard, Nursing; Jake A. Valenti, Occupational Health, Safety, and Environment; Gregory S. Varnado, Kinesiology; Shannon A. Wheeler, Communication Sciences and Disorders; Misty C. Wunderlin, General Studies;
Watson -- Matthew J. Mitchell, Athletic Training; Hugh E. Sims, Industrial Technology; Stephanie P. Stewart, Elementary Education Grades 1-5;
Associate Degrees
Albany -- Brice W. Wagner, Industrial Technology;
Denham Springs -- Mark R. Devall, Industrial Technology; Lauren M. Garrett, General Studies; Bruce D. Gilbreth, General Studies; Keith D. Grayson, Criminal Justice; Stephanie L. Mitchell, General Studies;
Livingston -- Lauren R. Falks, Industrial Technology;
ORLEANS PARISH
Master’s Degrees
New Orleans -- Angela M. Gillies, Teacher Education-Grade 1-6/Special Education; Tyrone Hayes, Music; Megan L. Kwiatkowski, Communication Sciences and Disorders; Tara A. Melvin, Music;
Bachelor’s Degrees
New Orleans -- Erin E. Arceneaux, Family and Consumer Sciences; James A. Cannon, Business Administration; Kendra N. Cobbins, English; Cindy B. Coffey, General Studies; Nicole M. Donegan, Accounting; Daniel H. Ferrara, English Education; Chelsey N. Landreaux, Communication; Sierra N. Lang, Management; Kelly L. Mills, Early/Childhood Education Grades PK-3; Shari E. Moody, Ryan Oatis, General Studies; Justin P. Richard, Psychology; Kevin A. Rivette, Accounting; Athletic Training; Melvin C. Russell Jr., Accounting; Jessica M. Schenck, Marketing; LaKeisha Thurman, Social Work;
PLAQUEMINES PARISH
Bachelor’s Degrees
Belle Chasse -- Katie M. Adams, Business Administration; Amber L. Craine, Finance; Kasey J. Laurie, Business Administration;
Associate Degrees
Belle Chasse -- Ryan J. Olivier, General Studies;
POINTE COUPEE PARISH
Bachelor’s Degrees
Oscar -- Megan G. Pourciau, Nursing;
Rougon -- Stephen F. Langlois, Accounting;
RICHLAND PARISH
Master’s Degrees
Rayville -- Susan R. Mullins, Teacher Education-Grade 1-6/Special Education;
ST. BERNARD PARISH
Bachelor’s Degrees
Chalmette -- Lana E. Breaux, General Studies;
Meraux -- Dara Lynn E. Deroche, Communication Sciences and Disorders; Kristin M. McNab, Family and Consumer Sciences;
ST. CHARLES PARISH
Master’s Degrees
Destrehan -- Wendy A. McNamara, Nursing;
Bachelor’s Degrees
Destrehan -- Sandi L. August, Social Work; Ross D. Owens, Marketing; Pamela Roquel, Marketing;
Hahnville -- Avery Sorapuru, Industrial Technology;
Luling -- Rachael A. Eads, General Studies; Sarah K. Eads, General Studies;
Norco -- Rachel A. Bourgeois, Communication; Jena N. Weber, Nursing; Nichole F. Weber, Communication;
Paradis -- Jeremy M. Eusea, Athletic Training;
St. Rose -- Charlene M. Robinson, Music; Lacey R. Wilson, Early/Childhood Education Grades PK-3; Charles E. Wyatt, Business Administration;
ST. HELENA PARISH
Doctoral Degrees
Pine Grove -- Linda V. Saucier, Educational Leadership
Bachelor’s Degrees
Greensburg -- Julie M. Meadows, Kinesiology; McKinnley Muse Jr., Business Administration;
Pine Grove -- Alisha S. Hughes, Management; Candace R. Shilling, Business Administration;
Associate Degrees
Greensburg -- Glenda C. Jackson, Office Administration;
ST. JAMES PARISH
Master’s Degrees
Lutcher -- Jessica S. Vicknair, MAT Secondary Education;
Bachelor’s Degrees
Convent -- Alice L. Bleakley, Nursing;
Gramercy -- Adam J. Roussel, Management; Lee M. Roussel, General Studies;
Lutcher -- Daphne M. Zimmer, Kinesiology;
Paulina -- Holly O. Keller, Management; Sara J. Martin, English Education; Bryce M. Matherne, General Studies; Michelle L. Summers, General Studies;
Vacherie -- Ashley M. Clark, Political Science; Katie E. Gravois, Political Science; Ana A. Honore, General Studies;
ST. JOHN THE BAPTIST PARISH
Master’s Degrees
LaPlace -- Natalie F. LaRose, Counselor Education; Ericka K. Pate, Nursing;
Bachelor’s Degrees
LaPlace -- Angela F. Broussard, Communication; Rysean A. Brown, Sr., Kinesiology; DeRon A. Dumes, Kinesiology; Ryan M. Guillot, Industrial Technology; Jenna M. Oncale, Psychology; Billie I. Poche, Biological Sciences; Amanda M. Rebaldo, Nursing; Ashley N. Reine, Marketing; Natalie M. Richard, Biological Sciences; Lamon J. Robinson, Industrial Technology; Jenna Smith, General Studies; Matthew D. Sutton, Management; Andrew W. Taing, Art; Travis R. Trepagnier, Communication; Nicholas R. Weber, Industrial Technology;
Reserve -- Alicia C. Binzer, Kinesiology; Diashiki M. Snyder, Business Administration; Jarrette Tuircuit, Business Administration;
Associate Degrees
LaPlace -- Antonio J. Ojeda, Industrial Technology;
ST. MARY PARISH
Bachelor’s Degrees
Patterson -- Warrell L. Span, General Studies;
ST. TAMMANY PARISH
Master’s Degrees
Bush -- Kory A. Krista, Executive MBA; Shannon M. Lewko, Communication Sciences and Disorders;
Covington -- Sabrina S. Esker, Teacher Education-Grade 1-6/Special Education; Karlye H. Hutchinson, Counselor Education; Linda L. Lentz, Counselor Education; April S. Montalbano, Counselor Education; Jeanne B. Richardson, Teacher Education-Grade 1-6/Special Education; Debora M. Tremont, Counselor Education; Rebecca K. Walker, Curriculum and Instruction;
Folsom -- Katie T. Richaud, Counselor Education; John M. Werner, Business Administration;
Lacombe -- Jennifer A. Masters, History;
Mandeville -- Leadon D. Dickson, Special Education; Danielle W. Mistretta, Counselor Education;
Pearl River -- Julie M. Welch, Counselor Education;
St. Benedict -- Anthony G. Roselli Jr., English;
Slidell -- Bradley J. Boos, Applied Sociology; Ashley W. Camper, Communication Sciences and Disorders; Elena R. Dieck, Curriculum and Instruction; Carolyn H. Duffaut, MAT Secondary Education; Ward D. Johnson, Executive MBA; Johanna R. Kelly, Business Administration; Stacey J. Lucas, Executive MBA; Stacey M. Morrison, Communication Sciences and Disorders; Sara B. Myers, Communication Sciences and Disorders; Meghan E. Pound, Music; Michael J. Strain Jr., Business Administration; Bonnie A. Suckow, Communication Sciences and Disorders; Jessica R. Venezia, Elementary Education; Eric J. Whiteside, MAT Secondary Education;
Bachelor’s Degrees
Abita Springs -- Jonathan O. Davis Jr., English Education; Karlin L. Fitzmorris, History; Lawrence J. Hill III, Chemistry; Barbara A. Karan, Accounting; Timothy I. Mitchell, General Studies; Faye Rhode, Nursing; Jennifer M. Rieck, General Studies;
Bush -- Bonnie K. Bardy, Business Administration; Henry E. Brown III, General Studies; Tracy A. Carter, Marketing; Ashley M. Crawford, Elementary Education Grades 1-5; Katilyn M. Dufren, History; Aaron C. Dutsch, Liberal Arts Studies; Brandon K. Stephens, Criminal Justice; Amy L. Wall, General Studies;
Covington -- Patrick W. Abadie, Marketing; Bradley Bass, Music; McKenna F. Bass, Communication; Amanda L. Bazile, General Studies; Jessica J. Bergeron, Management; Allen R. Bilbo, Accounting; Jeb S. Brewster, Industrial Technology; Samuel H. Candido, Communication; Rachel N. Cangelosi, General Studies; Christopher J. Cappo, General Studies; Kathleen E. Cimino, Psychology; Caroline E. Coudrain, General Studies; Holly L. Couvillion, Early/Childhood Education Grades PK-3; Peter J. Dahlstrom, Marketing; Deric A. Drennan, Nursing; Julie D. Drennan, Nursing; Mallory L. Droddy, Management;
Also, Katharine J. Fauquier, Marketing; Hope E. Fontcuberta, Social Work; Christopher M. Ganucheau, Art; Kathleen E. Glover, Business Administration; Lisa C. Grundmeyer, Middle School Education Grades 4-8; Jason P. Hadley, Communication; Harold M. Herrmann III, Criminal Justice; Wendy Hicks, Management; William A. Jobe Jr., Biological Sciences; Summer Jones, Early/Childhood Education Grades PK-3; Brandon M. Lemen, Nursing; Damena N. Maddox, Psychology; Renee N. Marsolan, General Studies; Sandra C. Matthews, Management; Crystal N. McElroy, General Studies; Patricia R. McGrath, Early/Childhood Education Grades PK-3;
Also, Garrett D. Micklin, Marketing; Kevin Monteleone, Marketing; Todd M. Moore, Management; Lori M. Nelson, Management; Tori R. Nunez, General Studies; Orisia N. Pennison, Communication; Jonathan C. Rushing, Finance; Caitlin M. Rutter, Marketing; Eric Schech, Marketing; Gary M. Schech, General Studies; Abigail K. Soulier, General Studies; Tori M. Stapler, English Education; Sean M. Taylor, Mathematics; Jaime L. Usey, Accounting; Brittani K. Wester, Accounting; Virginia A. Wilson, Horticulture; Stacey M. Winokur, Communication; Allison M. Wolfe, Marketing;
Folsom -- Lisa M. Gracia, General Studies; Joshua P. Lagasse, Management; Brittany N. Punch, Finance; Marsha J.Williams, Elementary Education Grades 1-5;
Lacombe -- Virginia M. Adams, Biological Sciences; Sherri A. Barrois, General Studies; Daniel J. Carter Jr., Accounting; David A. Emerick, Business Administration; Rebecca A. Faucheaux, Art; Margaret R. Houpy, Elementary Education Grades 1-5; Anthony J. Riggio, Computer Science;
Madisonville -- Joshua D. Ellzey, Management; Sherie K. Flood, Early/Childhood Education Grades PK-3; Brian J. Krause, Industrial Technology; Lauren M. Lalanne, Communication Sciences and Disorders; Megan N. McCaslin, General Studies; Melanie L. Poche, General Studies; Lane M. Thompson, Art Education K-12;
Mandeville -- Philip J. Agnew, Business Administration; Jeremy L. Arena, Political Science; Charles E. Bayer, Business Administration; Anthony P. Bertuccini, Kinesiology; Courtney L. Casale, Psychology; Wendy F. Castillo, Nursing; Dawn E. Clark, Early/Childhood Education Grades PK-3; Earl J. Dantin III, Nursing; Kelly L. Garcia, Nursing; Patricia M. Garrett Iten, Nursing; Simon C. Gottung, Finance; Amanda Guillory, Psychology; Robin Harveston, General Studies; Holly G. Howard, Art; Jessica N. Hudson, Elementary Education Grades 1-5; Casey B. Hymel, Criminal Justice;
Also, Laura M. Leonard, Nursing; George S. Lovecchio III, General Studies; Anthony J. Lovecchio, Business Administration; Mariana Margiotta, General Studies; Paul E. Matherne IV, Business Administration; Jennifer A. O'Connell, Political Science; Amber E. Peck, Criminal Justice; Jenna M. Price, Family and Consumer Sciences; Louis A. Rando, History; Sheena C. Ryan, Communication Sciences and Disorders; Stacey A. Sherrell, Psychology; Daniel L. Spicer Jr., Marketing; Kathryn D. Tomasello, English Education; Kimberly M. Wallace, Marketing; Lindsay B. Walter, General Studies; Michael B. Willem Jr., Management; Dwan M. Zenon, Social Work;
Pearl River -- Jillian M. Jordan, Biological Sciences; Joseph K. St.Philip, Social Studies Education; Amanda S. Whitehead, Middle School Education Grades 4-8; Sean M. Yohe, History;
Slidell -- Eric M. Alexander, Marketing; Vanessa Alexander, Finance; Alicia A. Bowling, Biological Sciences; Demetria M. Brown, Social Work; Richard C. Calderone, Biological Sciences; Susan Z. Carter, Elementary Education Grades 1-5; Nathan A. Constant, Music; Bradford J. Dillman, Criminal Justice; Lindsey N. Dillon, Management; Michelle D. Dufour, Business Administration; Melissa J. Emboulas, Sociology; Jason C. Fallon, Criminal Justice; Kelly J. Gauthreaux, Psychology;
Also, Robert P. Haas, Criminal Justice; Rodney A. Holman, Business Administration; Robert W. Jones, Psychology; Matthew P. LaRocca, Psychology; Heather M. Labit, General Studies; William B. Lamperez, Industrial Technology; Sarah J. Larsen, General Studies; Hannah E. Locke, Psychology; Lisa A. Luc, Nursing; Lauren A. Luquet, Communication; Marc D. Maceira, Spanish; Cori D. Maniscalco, Elementary Education Grades 1-5; Jonathan M. Mannino, Music Education; Jennifer L. Miller, Nursing; Ryan M. Monahan, General Studies;
Also, Elizabeth A. Nuccio, Communication Sciences and Disorders; Gina Patrick, General Studies; Janice R. Phillips, Accounting; Brian D. Ritchie, General Studies; Jessica L. Roudolfich, Nursing; Christopher L. Ryan, Art; Donovan C. Silva, Business Administration; Jason G. Simms, Management; Rachel A. Smathers, Management; Jeffery N. Stanley, Industrial Technology; Justin L. Stokes, Criminal Justice; Jeanne L. Villere, General Studies; Amanda L. Walters, Communication;
TANGIPAHOA PARISH
Master’s Degrees
Amite -- Brodie C. Brumfield, Business Administration; Sharon M. Lee, Communication Sciences and Disorders; Willisia M. Lee-Tillery, Communication Sciences and Disorders; Kelly D. Schwartz, Business Administration;
Fluker -- Stephanie D. Sumrall, Curriculum and Instruction;
Hammond -- Brett M. Allen, Business Administration; Maja Bradonjic, Business Administration; Makeitta A. Darbonne, Organizational Communications; William A. Decoux, History; Leonie O. Ezegbunam, Business Administration; Lauren A. Gray, Business Administration; Daron D. Hines, Applied Sociology; Tiffany A. Laborde, Business Administration; Jordan A. Montz, Business Administration; Andrew W. Moran, Music; Heidi M. Peltier, Counselor Education; Edward D. Populis, Business Administration; Jennifer M. Pujol, Applied Sociology; Sarvar A. Rakhimov, Business Administration; Anthony M. Rutledge, Business Administration; Lauren E. Villalobos, Business Administration; Allen G. Waddell, Organizational Communications; Jessica L. Worley, Business Administration;
Independence -- Wayne R. Ricks, Business Administration;
Kentwood -- Tonya L. Randolph, Counselor Education;
Loranger -- Ruth Z. Linder, Music;
Natalbany -- Erica D. Robinson, Communication Sciences and Disorders;
Ponchatoula -- Megan D. Bankston, Curriculum and Instruction; Randy D. Barca, Business Administration; Edmond B. Brescher III, Business Administration; John M. Diaz, Communication Sciences and Disorders; Catherine H. Eichhorn, Health and Kinesiology; Darrin C. Meyers, English; Kristen N. Pellegrin, Educational Technology Leadership;
Tickfaw -- Amber L. Oliver-Adams, MAT Secondary Education;
Bachelor’s Degrees
Amite -- Patsy A. Brown, Middle School Education Grades 4-8; Michael P. Davis Jr., Nursing; Trenise L. Jackson, Family and Consumer Sciences; Careneisha W. Ricard, General Studies; Tamaya G. Robertson, Nursing; Darren W. Sibley, General Studies; Addie M. Smith, Chemistry; Diana E. Yi, Social Work;
Hammond -- Tracey K. Adams, Elementary Education Grades 1-5; Naoto Aranami, Psychology; Charity M. Bankston, Psychology; Margaret B. Bechac, General Studies; Bruce N. Beever, English Education; Roseann D. Bell, Psychology; Connie H. Bennett, Business Administration; Brent J. Blazevich, Biological Sciences; Jamie L. Bonds, Spanish; Christine M. Boudet, Athletic Training; Brandon Bourgeois, Kinesiology; Sharon L. Brengartner, Family and Consumer Sciences; Joy K. Brown, Health Education and Promotion; Melanie A. Cantore, Nursing; Jonathan M. Cappel, Management; Matthew Carvell, Management; Justin Cashe, Political Science; Kathryn A. Cavalier, Elementary Education Grades 1-5; Brittany L. Chichester, Biological Sciences; Eric S. Clairday, Marketing; Jessica M. Clark, Psychology; Ryan R. Collins, General Studies; Phylicia L. Common, Management; Whitney S. Cooper, General Studies; Nicholas A. Curtis, Marketing; Brittany N. Cutrer, Political Science;
Also, Keithshone J. Dantzler, Kinesiology; Brittanny M. Defillo, General Studies; Jennifer L. Deglandon, General Studies; Stephanie Delcambre, General Studies; Wisner Derosier, Industrial Technology; Jesse S. Doctor, History; Troy M. Duhe, General Studies; Tyrone D. Duncan, General Studies; Tony A. Dunn, Art; Dustin P. Earnest, General Studies; David Echeverry Drawert, Management; Stephen P. Edwards, Management; Brittany C. France, General Studies; Paul D. Gaffney Pertuz, Marketing; Desrie S. George, General Studies; Jessica L. Girard, Business Administration; Lois M. Golden, Family and Consumer Sciences; Derrick L. Gordon, General Studies; Amanda E. Gore, Elementary Education Grades 1-5; Lindsey F. Gould, Middle School Education Grades 4-8; Tamara B. Grace, General Studies; Sandra B. Green, General Studies; Angela E. Gross, History; Nicole K. Hall, Social Work; Jason E. Hammett, Business Administration; Lucas H. Hammonds, Marketing; Evelyn C. Haney, Psychology; Lucas D. Harless, Chemistry; Carla Harrington, Spanish; Willis Hawkins, Computer Science; Kelli M. Hinshaw, General Studies; Colisha A. Holmes, Psychology; Elisabeth M. Holzinger, General Studies; Karyn Huggett, Music;
Also, Matthew D. Kenderes, Computer Science; Bruce B. Kennedy, Political Science; Jason M. Killeen, Art; Paige L. Kimble, Political Science; Brittany L. Kling, Psychology; Heather M. Knudsen, Art; Andrea A. Labrecque, Biological Sciences; Jarred D. Lang, Marketing; Allison M. Lanier, Family and Consumer Sciences; Randi C. LeBlanc, Social Work; Matthieu Leboucher, Finance; Desiree' A. Luke, Nursing; Jenny Malvoisin, Business Administration; Allison Martin, Industrial Technology; Lisa M. Maury, General Studies; Colby H. McCurdy, Music; Kristin M. McDonald, General Studies; Edward L. McGehee V, Management; Kyri Melancon, General Studies; Wendy L. Melton, Middle School Education Grades 4-8;
Also, Christina M. Menesses, Business Administration; Katie A. Michon, History; Tracy C. Miller, Kinesiology; Mirjam Mitchell, Spanish; Lindsey M. Morris, General Studies; Kristin A. Muller, Accounting; Meghan H. Murphy, General Studies; Keandra M. Muse, General Studies; Brooke S. Necaise, Early/Childhood Education Grades PK-3; Theresa M. Norris, General Studies; Lachelle M. O'Brien, Business Administration; Bruce A. O'Krepki, General Studies; Benjamin M. Oliveira, Marketing; Danielle Oller, General Studies; Ashley N. Perkins, Management; Paige E. Pittman, Nursing; Breonna L. Polk, Sociology; Maurice C. Prevost, Art; Jared C. Price, Sociology; Bobby D. Raymond Jr., Business Administration; Thomas A. Rickerson III, Music; Cheryl D. Robertson, Business Administration; Ryan C. Rotolo, Marketing;
Also, Jane Frances Rownd, Music; Amy S. San Fillippo, Communication; Danielle Sanders, Athletic Training; Nicole D. Schoenberger, Health Education and Promotion; Summer R. Sciortino, Management; Jason R. Seale, Industrial Technology; Ciara R. Showers, General Studies; Ratish Shrestha, Computer Science; Sudha Shrestha, Chemistry; William L. Sibley, Management; Aaron M. Sinclair, Spanish; Michael A. Smith, English; Jordan E. Spears, Communication Sciences and Disorders; Amy E. Stewart, Criminal Justice; Morgan R. Stribling, Art; Allie L. Sturino, Early/Childhood Education Grades PK-3; Patrick M. Tallo, Management; Anthony J. Thomas, General Studies; Megan L. Thren, Music Education; Tiffany A. Trahan, Music; Margaret B. Travis, Marketing; Iva Velkovska, Marketing; Keniraj Venkamah, Finance; Sandra K. Whittington, Management; Melissa A. Wild, General Studies; Richard J. Williams, Physics; Danielle E. Willie, Music; Cliff Yee, Social Work;
Independence -- Laravan M. Austin-Lathers, General Studies; Kelsey L. Case, Accounting; Michael K. Dickson, Kinesiology; Laura D. Freeney, General Studies; Veronica K. Hopkins, General Studies; Ryan T. Lee, Health Studies; Stephanie M. Manchack, Family and Consumer Sciences; Jalynn J. McDonald, Industrial Technology; Brittany N. Navarra, Business Administration; Amanda M. Patanella, Accounting; Sarah A. Rick, Nursing; Lindsay D. Tarpley, Communication;
Kentwood -- John R. Antoon, Management; Katherine Green, Psychology; Alicia G. Hemingway, Liberal Arts Studies; Darnell L. Jones, Management; Mary M. Rhodus, General Studies; Robert C. Travis, Management;
Loranger -- Heather K. Freeman, Management; Seth A. Harper, Kinesiology; Janna E. Husser, Middle School Education Grades 4-8; Michelle M. Roy, Marketing; Daren L. Vicellio, General Studies;
Natalbany -- Danielle A. Matthews, Management; Litisca L. Taylor, General Studies;
Ponchatoula -- Francisco J. Ariza, Social Studies Education; Stacy M. Ashmore, Criminal Justice; Michelle Aymond, English; Lauren N. Ballam, Elementary Education Grades 1-5; Bronwyn B. Bankston, Early/Childhood Education Grades PK-3; Christie B. Barado, Health Studies; Judy V. Bardwell, General Studies; Sarah L. Bennett, Health Education and Promotion; Stephanie A. Bernard, Cultural Resource Management; Candice D. Biggs, General Studies; Heather G. Brown, General Studies; Lisa C. Carroll, Athletic Training; Kelly S. Chevalier, Elementary Education Grades 1-5; Margaret C. DiMaggio, Family and Consumer Sciences; Courtney B. Dupont, Elementary Education Grades 1-5; Nicole J. Dyer, General Studies; Katie B. Gosse, Finance; Amanda L. Gratia, Nursing; Robert W. Griffin Jr., Industrial Technology; Sean P. Hernandez, Art; Brandi N. Hopkins, English;
Also, Christopher James, Industrial Technology; Akeem O. Kimber, Management; Alexander D. Knapp, Communication; Melissa J. Landers, Management; Bridget E. Lanius, Psychology; Michele L. Lyon, General Studies; Megan D. Mbadugha, English; Logan D. McCardle, Biological Sciences; Vanessa D. Pines, Kinesiology; Tracey S. Randa, Criminal Justice; Dani F. Read, General Studies; Summer D. Roberts, General Studies; Matthew K. Rousseau, Management; Gerald A. Rowe II, English; Matthew C. Scheiber, Criminal Justice; Jeremy T. Scudari, Business Administration; Christopher T. Seaman, Biological Sciences; Malasi J. Sengmany, Biological Sciences; Kristin M. Spano, Accounting; Paula B. Vickers, Music Education; Meagan H. Waller, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Casey A. Zeller, Kinesiology;
Robert -- Joshua R. Armand, Kinesiology; Mackenzie K. Gehbauer, General Studies; Melissa K. Morse, Marketing; Candice M. Rome, Nursing; Faith L. Sawyer, Elementary Education Grades 1-5
Roseland -- Kristen M. Martinez, Psychology; Lauren M. Martinez, General Studies;
Tickfaw -- Jonathan C. Bonfiglio, Kinesiology; Danny R. Caillouet, Industrial Technology; Kayla J. Dowling, Marketing; Amanda M. Dupont, Athletic Training; Tekana T. Gainer, Communication; Christopher R. Guagliardo, Political Science; Megan R. Landry, Management; Amanda S. LeCompte, Elementary Education Grades 1-5; Holly E. Milazzo, Industrial Technology; Loretta T. Miller, Psychology; Julie J. Ribando, General Studies; Jackie R. Schoeling, Accounting; Jessica M. Scott, Social Work; Kellie L. Silcio, Chemistry; Emile A. Whitaker IV, General Studies;
Associate Degrees
Amite -- Amanda R. Vernon, General Studies;
Hammond -- Brandy B. Nazworth, General Studies;
Kentwood -- India S. Brumfield, General Studies;
Loranger -- Michael W. Jennings, Industrial Technology;
Natalbany -- Zenia M. Cousain, General Studies;
Ponchatoula -- Jamara D. Corbin, General Studies; Jamie R. Ernst, General Studies;
Robert -- Tippi K. Smith, General Studies;
TERREBONNE PARISH
Bachelor’s Degrees
Houma -- Warren Brown, Communication Sciences and Disorders; Christopher P. Labat, General Studies; Matthew S. Schexnayder, Kinesiology;
Schriever -- Erica Dickerson, Family and Consumer Sciences;
WASHINGTON PARISH
Master’s Degrees
Angie -- Brett D. Spears, Curriculum and Instruction;
Franklinton -- Sarah E. Schmitt, Elementary Education;
Bachelor’s Degrees
Angie -- Steven C. Sumrall, English; Jennifer G. Thompson, Social Work;
Bogalusa -- James M. Cummings, Social Studies Education; Emily N. Graves, Art; Kenneth W. Martin II, Management; Stephanie M. Mizell, Elementary Education Grades 1-5; Perry M. Nolan, Management; Misty D. Perry, Accounting; Jennifer M. Raborn, Elementary Education Grades 1-5; Ashleigh E. Simmons, Marketing; Sean M. Strahan, General Studies; Em A. Taylor, General Studies; Stacy L. Wallace, Management;
Franklinton -- Jonathan M. Barber, Kinesiology; Darlene Creel, Industrial Technology; Marsha W. Heisser, General Studies; Ashley A. Jones, General Studies; Jennifer B. McKenzie, English Education; Clinton L. Morgan, English Education; Linden D. Moseley, Business Administration; Kirby M. Thomas, Marketing; Heather M. Yates, General Studies;
Mount Hermon -- Amanda L. Coleman, Early/Childhood Education Grades PK-3; Ryan K. Graham, Management;
Associate Degrees
Franklinton -- Kendall L. Amacker, General Studies;
WEST BATON ROUGE PARISH
Bachelor’s Degrees
Addis -- Rachael E. Waguespack, Art; Brusly -- Melissa R. Bourgeois, Nursing; Becky L. Comeaux, Nursing;
Erwinville -- Kyle J. Leger, Business Administration; Chad J. Ourso, Accounting;
WEST FELICIANA PARISH
Bachelor’s Degrees
St. Francisville -- Mollie Kendrick, Early/Childhood Education Grades PK-3;
ALABAMA
Bachelor’s Degrees
Birmingham-- Edwin G. Thompson, English Education;
Tuscaloosa -- Danette M. Jolly-Stewart, Biological Sciences;
CALIFORNIA
Bachelor’s Degrees
Shingle Springs -- Shalayne N. Heffner, Art;
Yorba Linda -- Janae M. Sheldon, Marketing;
GEORGIA
Bachelor’s Degrees
Columbus -- Brandon B. Street, General Studies;
Griffin -- Walter Vaughn III, Management;
Rex -- Babatunde G. Babalola, General Studies;
KANSAS
Bachelor’s Degrees
Valley Center -- Brock A. DeLong, General Studies;
MISSISSIPPI
Master’s Degrees
McComb -- Terri Anne M. Clements, Communication Sciences and Disorders;
Summit -- Robert M. Belote, Business Administration;
Union Church -- Leanne M. Alford, Communication Sciences and Disorders;
Bachelor’s Degrees
Ashland -- Cody T. Samples, General Studies;
Bogue Chitto -- Xavier R. Qualls, General Studies;
Carriere -- Marie Ocanas-Maywalt, Nursing;
Gulfport -- Lauren S. Smith, Family and Consumer Sciences;
Jayess -- Jenna D. Holmes, Political Science;
Liberty -- Joshua T. Jones, Management;
Magnolia -- Courtney M. Smith, General Studies;
Ocean Springs -- Brittany N. Nicholas, Industrial Technology; Michal C. Summerlin, General Studies;
Osyka -- Mark E. Gordon, General Studies;
Tylertown -- Brittany D. Parent, General Studies;
PENNSYLVANIA
Master’s Degrees
Camden -- Carrie A. Charlton, English;
Pittsburgh -- Mindi A. D'Auria, Health and Kinesiology;
TENNESSEE
Master’s Degrees
Pegram -- Rebecca N. George, Health and Kinesiology
Bachelor’s Degrees
Clinton -- Charles S. Hunt Jr., General Studies;
TEXAS
Bachelor’s Degrees
Brazoria – Emilyn Jordan, Kinesiology;
Georgetown -- Jessica L. Sander, Kinesiology;
Houston -- Lydia O. Adeosun, Kinesiology; Robert P. Rugg Jr., Business Administration; Rebecca R. de la Garza, Health and Physical Educ K-12;
Tyler -- Charinee M. Mitchell, General Studies;
More News...